Втора Недела по Педесетница – Архиерејска Литургија во „Св. Преображение“, Прилеп

На 14.06.2015 година, на Втората недела по Педесетница, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот „Св. Преображение“ во Прилеп.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

Тогаш Господ ја пројавува Својата сила, кога ќе види дека сите човечки средства за давање помош на оној кој има потреба, се истоштени. 

Преподобен Амвросиј Оптински