Свети великомаченик Меркуриј – Барешани

На 07.12.2015 г, кога го празнуваме споменот на светиот великомаченик Меркуриј, светата великомаченичка Екатерина и светата девица Мастридија, митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во манастирот посветен на светиот великомаченик Меркуриј во село Барешани, Битолско. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

„Љубовта не знае за граници, не знае за простор, не знае за време; никогаш не губи, силна е, на начин што може да патува над гробот и да досегне до возљубените; го задржува пеколот што не може да ѝ се спротивстави и патува на небото“. Ако вистински и длабоко љубиш, таа љубов никогаш нема да умре“.

Отец Арсениј Бока

[nggallery id=84]