Свети Григориј Палама

preobrazhenie

Беседа на Преображението на Господ и Бог и Спасителот наш, Исус Христос – Свети Григориј Палама

За разјаснување на тајната на денешниот празник и разбирање на вистината, неопходно е да се обратиме кон самиот почеток на денешното Евангелско четиво: „ А по шест дни, ги зеде Исус со Себе…

grigoriy palama i filipp

Свети Григориј Палама, свети Апостол Филип и свети цар Јустинијан

Денес ги празнуваме светите Григориј Палама, свети Апостол Филип и светиот цар Јустинијан. По нивните молитви, Господ да го испрати благослов над сите кои го почитуваат нивниот спомен.

DSCN5283

Слава на Успението на Пресвета Богородица – Трескавец

На  28.08.2015 година, во манастирот Успение на Пресвета Богородица – Трескавец, на празникот Успението на Мајката Божја, беше отслужена Божествена Литургија. 

11909757_1144350675579075_2047961502_n

Преображението Господово во манастирот Зрзе

На 19.08.2015 лето Господово, кога го празнуваме Преобразувањето на нашиот Господ Исус Христос на гората Тавор, епископот Хераклејски г. Климент, отслужи Божествена Литургија во манастирот посветен на „Преображението Господово“ во Зрзе, Прилеп.