Света Злата Мегленска

P1210947

Света Злата Мегленска – Битола

Денеска, на 26.10.2015 г, кога го празнувавме споменот на светата великомаченичка Злата Мегленска, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение на свештенството од храмот на „Пресвета Богородица“ од Битола, отслужи Божествена Литургија во новоизградената…