Романија

AXlYn3uhjTC_3L

Романски епископ поставен под забрана, поради хомосексуализам

На 21 јули, Епархискиот совет на Буковинската митропилија (Романска патријаршија) реши да го стави под забрана месниот епископ Корнелиј. Тоа се случи после распространувањето на видео запис на негови „скандалозни дејствија со 17…

P1190736

ПОКЛОНИЧКО ПАТУВАЊЕ ВО РОМАНИЈА – ПОКЛОНЕНИЕ НА МОШТИТЕ НА ПРЕПОДОБНА МАЈКА СВЕТА ПЕТКА, НА СВЕТИОТ ДИМИТРИЈ БАСАРАБОВ, НА СВЕТИОТ ПАЈСИЕ ВЕЛИЧКОВСКИ, НА СВЕТИТЕ РАМНОАПОСТОЛНИ ЦАРЕВИ КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА И НА ДРУГИ СВЕТИИ

Во   периодот   21 – 25   јули,  2015   лето   Господово,     Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – новозеландски г.Петар,  благоволи  со  верници  од  храмот  “Света Петка” –  Мелбурн  и со парохискиот свештеник Тоне…