Петти Акатист кон Мајката Божја, Пресвета Богородица

На 08.04.2022 г., во петтиот  петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско- новозеландски г. Петар, во сослужение на протоереите Зоран Димовски, Атанас Лажовски, Николче Димовски и протоѓаконот Драган Ѓеоргиевски, отслужи Мало повечерие со читање на Акатистот кон Пресвета Богородица, во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола.