Втора недела по Педесетница – Архиерејска Литургија во Богомила

На  18.06.2017 г., во Втората недела по Педесетница, во која го празнуваме споменот на Сите руски светители, како и на светите: Светиот свештеномаченик Доротеј, епископ Тирски; Преподобен Теодор Пустиник; Преподобен Анувиј; Блажениот Игор, кнез Черниговски и Киевски; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Свети Атанасиј Велики, во Богомила, Велес. 

На Литургијата, во чин чтец ги ракопроизведе Златко Ивановски и Драги Петкоски.

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

P1430804 P1430824 P1430840 P1430892

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА