Тринаесетта Недела по Педесетница – Архиерејска Литургија во Прилеп

На 03.09.2017 г., во Тринаесеттата Недела по Педесетница, кога го празнувавме споменот на Светиот апостол ТадејСветата маченичка Васа и нејзините деца: Теогниј, Агапиј и ПистПреподобен Аврамиј СмоленскиСветите праотци Авраам, Исаак и Јаков; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литругија во храмот Свето Благовештение во Прилеп. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

IMG_3427 IMG_3429 IMG_3431 IMG_3441 IMG_3453

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА