Свети Наум Охридски – Архиерејска Божествена Литургија

На 03.07.2017 г., кога го празнувавме споменот на светиот Наум Охридски, Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во манастирот Свети Наум во Битола.

На Литургијата, со игуменски чин и право на носење Крст беше награден јеромонахот Авакум, настојател на манастирот на Светите Петар и Павле во Црнеец, Битола. 

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Величание

Те величаме, преподобен отче наш Науме, и го почитуваме твојот свет спомен, наставниче на монасите и собеседниче на ангелите.

19679621_1370433369672667_326391119_n 19691522_1370432889672715_902758188_n Photo-7-4-17,-1-16-53-PM Photo-7-4-17,-1-18-00-PM

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА