Свети Архангел Гаврил – Довлеџик

На 26.07.2017 г., се прослави споменот на светиот Архангел Гаврил во манастирот посветен на Светите Архангели во Довлеџик, Битола.

На Вечерната богослужба и на Божествената Литургија чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар.

На Литургија, Владиката во чин чтец го ракопроизведе Васко Жежовски.

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Photo 7-28-17, 1 08 58 PM Photo 7-28-17, 1 08 52 PM (1)

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА