Четврта недела по Педесетница – Архиерејска Литургија во Довлеџик

На 02.07.2017 г., на Четвртата недела по Педесетница, кога го празнувавме споменот на Светиот апостол ЈудаПреподобен Паисиј ВеликиСветиот маченик ЗосимПреподобен Јован ОтшелникСвети Јован Шангајски; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот на Светите Архангели во Довлеџик.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

19691219_10203253812743158_2055961944_n

19679640_10203253814743208_498478012_n 19691252_10203253769022065_683486146_n 19691424_10203253812943163_184249305_n

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА

(фото: Кирил Чороловски)