На 27.04.2016 г., во средата од Страсната Седмица, кога го славиме споменот на жената блудница, која со миро ги помаза нозете Исусови на Тајната Вечера, кога Господ беше помазан за погребение, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Литургија на Претходноосветени Дарови во храмот Свети Димитриј во Битола. 

После Литургијата, беше отслужен Маслосвет.

P1280482 P1280492 P1280497 P1280506 P1280517 P1280518