Триесетта недела по Педесетница (Недела пред Раѓањето Христво) – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Битола

На 03.01.2021 г., во Триесеттата недела по Педесетница (Недела пред Христовото Раѓање), кога го празнуваме споменот на Светата маченичка Јулијанија и шестотини и триесетте маченици со неа, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоерејот-ставрофор Никола Грамбозов и протоѓаконот Драган Ѓеоргиевски, отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола.

На Божествената Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!

Во денешното Свето Евангелие, браќа и сестри, беше кажано дека богат тешко ќе се спаси, како што рекол Господ Исус Христос т.е. дека богатите тешко ќе влезат во Царството Небесно!

Учениците Христови и присутните на овие Христови зборови прашале и рекле: „А тогаш кој ќе се спаси?“ (сп. Мат. 19. 25), а Господ им рекол:  „Тоа што за луѓето е невозможно, за Бога е возможно“ (сп. Мат. 19. 26).

Денес, браќа и сестри, е Триесеттата недела по Педесетница, а на Божествената Литургија беше прочитано и Светото Евангелие за родословот на Спасителот наш Господ Исус Христос…

(Аудио) «Воскресна аудио проповед на Митрополитот г. Петар»