Свети Седмочисленици, Свети Климент и Свети Великомаченик Пантелејмон – Архиерејска Литургија во Охрид

На 09.08.2018 г, кога го празнуваме споменот на Светите Седмочисленици, Свети Климент Охридски  и Светиот Великомаченик Пантелејмон, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, заедно со Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен и надлежниот Митрополит  Дебарско-кичевски г. Тимотеј,  отслужи Света Божествена Литургија,  во манастирот „Свети Климент и Свети Пантелејмон“ на Плаошник, во Охрид.

 

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!

„Јас сум добриот Пастир, а добриот пастир си ја полага душата своја за овците„ (Јован 10, 11).

Високопреосвештени Архиереи, пречесни отци, драги браќа и сестри!

Денес ние прославуваме троен празник…

(Аудио) «Празнична аудио проповед на Митрополитот Петар»