Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим – Цветници

На 09.04. 2017 г., во Шестата Недела од Великиот пост, кога го празнувавме Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Св. Димитриј, Битола. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Кондак, глас шести

На небесата носен на престол, а на земјата на осле, Христе Боже,од ангелите фалење и воспевање си примил од децата, кои Ти извикуваа:благословен си Ти што идеш Адам да го повикаш.

P1400468 P1400484 P1400496

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА