Спомен на Светите Четириесет Битолски Преподобномаченици

На 28.10.2017 г., кога го празнуваме споменот на Преподобниот маченик Лукијан, презвитер антиохискиПреподобен Ефтимиј НовиотСветите славни Четириесет Битолски преподобномаченици; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот посветен на нивниот спомен во Кркардаш, Битола.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.