Осма недела по Педесетница

На 30.07.2017 г. во Осмата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светата маченичка МаринаПреподобен Леонид Устнедумски; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Пресвета Богородица, во Битола. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

IMG_2696 IMG_2705 IMG_2718 IMG_2735