Photo-5-28-17,-10-40-01-AM

Свети Ахил Преспански во Ресен – 5 годишен јубилеј

На 28.05.2017 г., во Неделата на Светите Отци, кога го празнуваме споменот на светиот Ахил Преспански и Лариски, светиот Пахомиј Велики и новопрославениот светител Гаврил Велички, во храмот свети Георгиј Победоносец во Ресен беше отслужена Воскресна Литургија, на која чиноначалствуваше протоереј Михаил Матвеев. 

2

КАНОНИЗАЦИЈА НА СВЕТИОТ ЕПИСКОП ВЕЛИЧКИ ГАВРИЛ СВЕТОГОРЕЦ

На 28. 05. 2017 година, Недела 7 на Воскресението на Светите Отци, св. Ахил Преспански, преп. Пахомиј Велики, во годината кога МПЦ – ОА слави 50 – годишен јубилеј од возобновувањето на Охридската Архиепископија во лицето на МПЦ – ОА и канонизација на Светиот Епископ Велички Гаврил Светогорец, во Соборниот храм „Св. Николај“ во Штип, на утрената богослужба, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион и свештенослужители од МПЦ – ОА, а во присуство на многуброен народ, ги дочека Светите моштии на Светиот Епископ Велички Гаврил Светогорец, кои достојно, по повод канонизацијата, беа донесени од Лесновкиот манастир и внесени во Соборниот храм „Св. Николај“ во Штип.

nenad-1024x755

На пат сме за Недојдија – Ѓакон Ненад Илиќ

Додека патријархот Павле беше жив, многумина сметаа дека не мораа ниту да се молат, ниту да се занимаваат со верата и црквата, затоа што наместо нив, тој ќе го направи тоа. И сега, сѐ уште немаат идеја, дека можат со тоа сериозно да се позанимаваат…

Само сакајќи ги другите, служејќи и сакајќи го „ближниот свој“ можеме да му дадеме смисла на својот живот, зашто љубовта не е само некое недофатливо чувство, туку, всушност божествен начин на постоење, вели во разговорот за порталот Expres.net, по повод најголемиот христијански празник, Велигден, Ѓаконот Ненад Илиќ, теолог, уредник, писател, драматург.

emptychurch

И ИЛЈАДА ЦРКВИ ДА ИЗГРАДИШ, АКО НЕ СИ ВНАТРЕ ВО НИВ, НЕМА ДА СЕ СПАСИШ

Бев во автобус и до мене стоеше една госпоѓа. Минавме покрај една црква и јас се прекрстив. Под мое влијание, таа направи нешто како крсен знак, но толку набрзина, што поскоро личеше како да влечи жици на гитара. Па ѝ реков:

P1420768

Архиерејска Литургија во Брусник

На 25.05.2017 г., на празникот на Вознесението Христово, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Вознесение (Св. Спас) во Брусник, Битола. 

ergyk-noahs-ark-1

Археолози го пронајдоа НОЕВИОТ КОВЧЕГ – известуваат медиумите

 

 

Истражувачите, претставници на организацијата NAMI (Noah’s Ark Ministries International), изјавија, дека „со веројатност од 99,9 проценти“ успеале да најдат фрагменти од библискиот Ноев ковчег. По зборовите на специјалистите, дрвените даски се сочувале меѓу слоевите на снег и вулканските карпи на планината Арарат во Турција, соопштува Московский Комсомолец.

P1420707

Вознесение Христово – Архиерејска Вечерна во Крушево

На 24.05.2017 г., во предвечерието на празникот Вознесение Христово – Св. Спас, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи празнична Вечерна Богослужба во манастирот посветен на овој свет празник во Крушево.

P1420648

Свети Кирил и Методиј – Архиерејска Литургија во Прилеп

На 24.05.2017 г., кога го празнуваме споменот на Светите рамноапостолни Кирил и Методиј, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот „Свети Кирил и Методиј“ (Параклис) во Прилеп. 

P1420529

Свети Кирил и Методиј – Архиерејска Вечерна Богослужба во Ресен

На 23.05.2017 г., во предвечерието на празникот на Светите сесловенски просветители Кирил и Методиј, во соборниот храм во Ресен, посветен на нивниот спомен, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи празнична Вечерна Богослужба. 

40b86d9a9d9b27ee494acce1423d5c5d

Отец Методиј (Петров) – Македонски амбасадор во Русија

На 23 мај, 2017 г., се одржа средбата на Претседателот на Република Македонија, г-динот Ѓорге Иванов и Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија, Кирил.