Богослужби


Дваесет и седма недела по Педесетница – Архиерејска Литургија во Пресвета Богородица

На 10.12.2017 г., во Дваесет и седмата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светиот маченик Јаков Персијанец; Седумнаесет Индиски преподобни маченици; Преподобен Роман Чудотворец; Преподобен Пинуфриј; Преподобен Натанаил; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во…

Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската православна црква – СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ

На денот кога Македонската православна црква си спомнува за својот молитвен заштитник пред Бога – СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на митрополитите Преспанско – пелагониски и администратор…

Архиерејска Литургија во манастирот Св. Меркуриј, с. Барешани

На 07.12.2017 г., кога го празнуваме споменот на +Светата великомаченичка Екатерина; +Светиот великомаченик Меркуриј; Светата девица Мастридија; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во манастирот посветен на Светиот великомаченик Меркуриј во с. Барешани,…

Митрополит

Неговото Високопреосвештенство, Митрополит преспанско-пелагониски и Администратор австралиско-новозеландски г. Петар

Прочитај ја целата биографија →

Епархија

Светители

Св. Нектариј Битолски

Св. Кипријан Слепченски

Св. Агатангел Битолски

Св. Ахил Преспански

Поука

Молитвата е храна на душата. Не истоштувајте ја душата со глад, подобро е вашето тело да гладува. - Преп. Јосиф