Богослужби


Недела на Свети Јован Лествичник – Архиерејска Литургија во Битола

На 18.03.2017 г., во Четвртата недела од Великиот пост, посветена на Свети Јован Лествичник, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Света Божествена Василиева Литургија во соборниот храм Свети великомаченик Димитриј, во Битола. На Литургијата,…

Четврт Акатист кон Пресвета Богородица

На 16.03.2018 г., во четвртиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, заедно со свештенството од храмот Пресвета Богородица во Битола, ја отслужи четвртата статија од Акатистот кон Пресвета Богородица.

Крстопоклона Недела – Архиерејска Литургија во Довлеџик

На 11.03.2018 г., во Третата недела од Великиот пост посветена на Чесниот и Животворен Крст Господов – Крстопоклона Недела, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Света Божествена Василиева Литургија во храмот Свети Архангел Гаврил,…

Митрополит

Неговото Високопреосвештенство, Митрополит преспанско-пелагониски и Администратор австралиско-новозеландски г. Петар

Прочитај ја целата биографија →

Епархија

Светители

Св. Нектариј Битолски

Св. Кипријан Слепченски

Св. Агатангел Битолски

Св. Ахил Преспански

Поука

Големо оруже имаме ние, христијаните – силата на Животворниот Крст. - Преп. Варсануфиј