IMG_2236

Архиерејска Литургија во Света Недела

На 20.07.2017 г., празнувајќи го споменот на светата великомаченичка Киријакија (Недела), Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Недела во Битола. 

serafim rose platina

Од Писмата на отец Серафим (Роуз) / Писмо 49-то

27-ми мај / 9-ти јуни, 1970г.

Св. маченик Ферапонт

 

Почитуван отец Никита,

Благослови нè, Оче!

Веќе два дена како сме поплавени од поројна бура, која нè отсече од светот, правејќи го патот лизгав.

serafim

Од Писмата на отец Серафим (Роуз) / Писмо 48-мо

26-ти мај / 8-ми јуни 8, 1970г.

Свети Георгиј Новомаченик

 

Драг отец Михаил [Азкул],

Благослови нè, Оче!

Го добивме безбедно вашиот ракопис, исто така, и поправките. Со сигурност ќе го испечатиме. Тоа е токму она што е потребно – целосно праведен и објективен текст, суштински, и ги покренува само вистинските прашања за православните, во овој критичен момент.

mardarij

Во САД канонизиран новопрославениот светител Мардариј Либертвилски

Голем број на свештеници, монаси и мирјани, на чело со Светејшиот Патријарх Иринеј се собраа во манастирот на Свети Сава во Либертвил, во близина на Чикаго (САД) на канонизацијата на новопрославениот српски православен епископ Американски и Канадски.

FAE

Празнина

Се наоѓа во мојата рамнина
со прст ја покажувам
а не е во далечина –
нејзината големина да ја доловам.

serafim rose sell

Од Писмата на отец Серафим (Роуз) / Писмо 47-мо

21-ви мај / 3-ти јуни, 1970 година.

Г-дин Алекс В. Кател

Здружение Св. Тихон, инк.

598 15-та Авенија

Сан Франциско, Калифорнија 94118

Почитуван господин Кател,

Минатиот петок, вечерта, се вративме во Платина со нашиот нов линотип и безбедно го поставивме на своето место. Потоа ја отворивме нашата пошта и го најдовме чекот од Зружението Свети Тихон од 400 долари. Можете да си замислите како се чувствувавме.

45

Студенти од Теолошкиот факултет учествуваа на Демирхисарската летна школа

По Божја промисла од 07 до 14 јули 2017 година се одржа првата Демирхисарска летна школа. Овој проект е дел од IV Демирхисарско културно лето – 2017, кое што од година во година – сѐ повеќе и сѐ повисоко се воздигнува и се потврдува како една од најпрестижните и култни културни манифестации, како во општината, така и во регионот и пошироко.

romilo-knezevic5

Монах Ромило (Хиландарец): Вистинската уметност создава вечност

Ако човекот не му е потребен на Бога, тогаш целокупната историја на човештвото, како бескрајните страдања,  така и најсветлите летови на духот, се фарса која никој не може да ја оправда. Можеме ли да ја прифатиме вечноста, тоа крајно мерило на вистината, во која ниту најсветлото дело на нашиот дух нема свое место? Што е тогаш преостанато од човекот и што е тоа што е спасено? Тоа е голем апсурд на кој теологијата, мора да посвети должно внимание, вели монах Ромило Кнежевиќ.

20182799_10213511861540417_573420202_n

Свети Сисое Велики и Александар Македонски

„Самата таа глетка, гробу, ме плаши и прави срцето да лее солзи додека размислувам за долгот што ние, сите луѓе, го должиме. Kако воопшто можам да го поднесам? О, смрт! Kој може да те избегне?“

Денес го празнуваме  споменот Св. Сисое Велики, заштитник на децата

WP_20170719_09_09_13_Pro_LI[1]

МАНАСТИРСКИ ВОДИ – Првата стихозбирка од Слепченскиот манастир

Излезе од печат првата стихозбирка, богољубива поезија со наслов „ Манастирски води „ од сестринството на манастирот Свети Јован Крстител Слепче, посветена „На жедните… “

Рецензент на оваа книга е проф. д-р Владимир Мартиновски од катедрата за книжевсност при филолошкиот факултет.