Daily Archives: 11/07/2017

IMG_1533

Петта недела по Педесетница

На 09.07.2017 г., во Петтата недела по Педесетница, кога го празнувавме споменот на Преподобен ДавидПразник на Тихфинската иконаПразник на иконата Одигитрија; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Георгиј Победоносец во Ресен. 

IMG_1373

Одбележана славата на манастирот Свети Јован Крстител во Слепче

На 07.07. (петок) се отслужи Божествена Литургија по повод раѓањето на Светиот Пророк Претеча и Крстител Господов Јован во Слепченскиот манастир на која чиноначалствуваше неговото Високо Преосвештенство митрополит преспанско – пелагониски и администратор австралиско новозеландски г. Петар.