Daily Archives: 02/07/2017

ioann shanhayskiy

ГО ЧЕКАМ ВОСКРЕСЕНИЕТО НА МРТВИТЕ И ЖИВОТОТ ВО ИДНИОТ ВЕК

(Беседа на Свети Јован Шангајски, за молитвата за упокоените)

Колку Неутешна и бескрајна би била нашата тага, кога умираат ближните, ако Господ не ни подареше вечен живот. Бесмислен би бил нашиот живот, ако би се завршувал со смртта. Тогаш, каква би била придобивката од добродетелите, од добрите дела? Тогаш, во право се оние кои велат „ќе јадеме и пиеме, зашто утре ќе умреме“.

19668072_1368698603179477_1918529119_n

Свети Јован Шангајски – Вечерна Богослужба

На 01.07.2017 г., во саботата од Четвртата Недела по Педесетница, во предвечерието кога ги празнуваме

Светиот апостол ЈудаПреподобен Паисиј ВеликиСветиот маченик ЗосимПреподобен Јован ОтшелникСвети Јован Шангајски;, во храмот Света Троица (Руската црква) во Битола, се отслужи Празнична Вечерна богослужба, со Петтолебие.

На Вечерната чиноначалствуваше Архиерејскиот заменик, протоереј-ставрофор о. Никола Грамбозов, а сослужуваа старешината на црквата Пресвета Богородица, о. Зоран Димовски и протоѓаконот Драган Ѓоргиевски.