Архива на податоци за месец јули 2017

20

Пеперутка – На св. Марина

Возвеличуваме величина
стокмена во маленкост,
се радуваме на телесна недооформеност
води младешки запреа во нерамнина.

Тивко, тивко,
Радувај се, Света Марино !

Photo 7-28-17, 1 08 34 PM (1)

Свети Архангел Гаврил – Довлеџик

На 26.07.2017 г., се прослави споменот на светиот Архангел Гаврил во манастирот посветен на Светите Архангели во Довлеџик, Битола.

На Вечерната богослужба и на Божествената Литургија чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар.

Епархиско списание „Вистина“ бр. 94

0-02-04-0262bedd22bd694017b0ad9df966e49404ccc86e4f4b06ffe0a6dd6cf1242a83_full

Грижи

Не дојдоа сами до мене
Не се накалемија без основа
Сенки се кои одат по мене
Плодови на Твојата доброта

angel

Што се всушност ангелите и која е нивната функција? – Проф. м-р Борче Грамбозов

26 Јули: Собор на Св. Архангел Гаврил

Во заедничката светоотечка линија, целото создание (сè што постои) е икона на Троичниот Бог. Меѓутоа, во созданието постои еден таков редослед, за да учеството и резултатите во Божествените енергии на секој дел од созданието се различни (‘Ιωάννου Δαμασκηνοῦ, Έκδοσις ἀκριβής τῆς ορθόξου πίστεως 2, 4 PG 94, 868A). Фазите на создавањето започнуваат од светот на духовите.

IMG_2295

Седма недела по Педесетница

На 23.07.2017 г., во Седмата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светите четириесет и петмина маченици: Леонтиј, Маврикиј, Александар, Сисиниј и другитеПреподобен Антониј, Киево-печерскиПренос на чесната риза на Господ Исус Христос; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Свети Димитриј, во Битола. 

IMG_2236

Архиерејска Литургија во Света Недела

На 20.07.2017 г., празнувајќи го споменот на светата великомаченичка Киријакија (Недела), Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Недела во Битола. 

serafim rose platina

Од Писмата на отец Серафим (Роуз) / Писмо 49-то

27-ми мај / 9-ти јуни, 1970г.

Св. маченик Ферапонт

 

Почитуван отец Никита,

Благослови нè, Оче!

Веќе два дена како сме поплавени од поројна бура, која нè отсече од светот, правејќи го патот лизгав.

serafim

Од Писмата на отец Серафим (Роуз) / Писмо 48-мо

26-ти мај / 8-ми јуни 8, 1970г.

Свети Георгиј Новомаченик

 

Драг отец Михаил [Азкул],

Благослови нè, Оче!

Го добивме безбедно вашиот ракопис, исто така, и поправките. Со сигурност ќе го испечатиме. Тоа е токму она што е потребно – целосно праведен и објективен текст, суштински, и ги покренува само вистинските прашања за православните, во овој критичен момент.

mardarij

Во САД канонизиран новопрославениот светител Мардариј Либертвилски

Голем број на свештеници, монаси и мирјани, на чело со Светејшиот Патријарх Иринеј се собраа во манастирот на Свети Сава во Либертвил, во близина на Чикаго (САД) на канонизацијата на новопрославениот српски православен епископ Американски и Канадски.